Date EastAutoNews · Raport lunar

Înmatriculări noi de autoturisme în Europa Centrală și de Est: August 2025

17.611 autoturisme noi au fost înmatriculate în 1 piețe în August 2025. Cehia a condus cu 17.611, urmat de – cu –. Cel mai bine vândut brand în regiune a fost Škoda.

17.611autoturisme noi înmatriculate
1piețe acoperite
ŠkodaBrand nr. 1 (29.3 % din datele pe brand)

Clasament pe țări

#ȚarăMașini noifață de luna precedentăAutoturisme second handBranduri de top
1 Cehia 17.611 -15,4 % 11.921 Škoda 5.153, Hyundai 1.628, Toyota 1.518

Top 15 branduri în regiune

Škoda5.153
Hyundai1.628
Toyota1.518
Volkswagen1.106
Dacia851
Kia840
Mercedes-Benz677
Ford602
BMW441
Peugeot422
Renault422
Opel372
MG349
Suzuki319
Volvo319

Totalurile pe brand însumează listele de branduri publicate pe țări; unele piețe publică doar brandurile de top.

Utilizați și citați aceste date

Puteți cita și republica aceste cifre gratuit dacă menționați sursa „EastAutoNews” și faceți link către această pagină.

Descarcă CSV Primește raportul lunar

Surse și metodologie

Cifrele reprezintă înmatriculările inițiale de autoturisme noi raportate de registrele naționale și asociațiile importatorilor. Datele sunt actualizate zilnic; lunile în curs sunt marcate. Standardele editoriale · Corecturi

Arhivă

Noutăți pe WorldTrader24 10 vehicule
AplicațieInstalează