Date EastAutoNews · Raport lunar

Înmatriculări noi de autoturisme în Europa Centrală și de Est: Iunie 2025

22.208 autoturisme noi au fost înmatriculate în 1 piețe în Iunie 2025. Cehia a condus cu 22.208, urmat de – cu –. Cel mai bine vândut brand în regiune a fost Škoda.

22.208autoturisme noi înmatriculate
1piețe acoperite
ŠkodaBrand nr. 1 (32.1 % din datele pe brand)

Clasament pe țări

#ȚarăMașini noifață de luna precedentăAutoturisme second handBranduri de top
1 Cehia 22.208 +13,8 % 12.733 Škoda 7.118, Toyota 1.788, Hyundai 1.772

Top 15 branduri în regiune

Škoda7.118
Toyota1.788
Hyundai1.772
Volkswagen1.395
Dacia1.203
Kia1.004
Mercedes-Benz800
Renault799
Ford666
BMW486
Peugeot484
MG445
Volvo387
Audi370
Cupra343

Totalurile pe brand însumează listele de branduri publicate pe țări; unele piețe publică doar brandurile de top.

Utilizați și citați aceste date

Puteți cita și republica aceste cifre gratuit dacă menționați sursa „EastAutoNews” și faceți link către această pagină.

Descarcă CSV Primește raportul lunar

Surse și metodologie

Cifrele reprezintă înmatriculările inițiale de autoturisme noi raportate de registrele naționale și asociațiile importatorilor. Datele sunt actualizate zilnic; lunile în curs sunt marcate. Standardele editoriale · Corecturi

Arhivă

Noutăți pe WorldTrader24 10 vehicule
AplicațieInstalează