Date EastAutoNews · Raport lunar

Înmatriculări noi de autoturisme în Europa Centrală și de Est: Decembrie 2025

21.667 autoturisme noi au fost înmatriculate în 1 piețe în Decembrie 2025. Cehia a condus cu 21.667, urmat de – cu –. Cel mai bine vândut brand în regiune a fost Škoda.

21.667autoturisme noi înmatriculate
1piețe acoperite
ŠkodaBrand nr. 1 (26.3 % din datele pe brand)

Clasament pe țări

#ȚarăMașini noifață de luna precedentăAutoturisme second handBranduri de top
1 Cehia 21.667 +1,6 % 11.251 Škoda 5.700, Toyota 2.427, Hyundai 2.029

Top 15 branduri în regiune

Škoda5.700
Toyota2.427
Hyundai2.029
Volkswagen1.391
Dacia1.143
Renault882
Mercedes-Benz775
Peugeot711
Kia631
Opel509
Ford472
BMW459
Volvo414
Audi403
Cupra363

Totalurile pe brand însumează listele de branduri publicate pe țări; unele piețe publică doar brandurile de top.

Utilizați și citați aceste date

Puteți cita și republica aceste cifre gratuit dacă menționați sursa „EastAutoNews” și faceți link către această pagină.

Descarcă CSV Primește raportul lunar

Surse și metodologie

Cifrele reprezintă înmatriculările inițiale de autoturisme noi raportate de registrele naționale și asociațiile importatorilor. Datele sunt actualizate zilnic; lunile în curs sunt marcate. Standardele editoriale · Corecturi

Arhivă

Noutăți pe WorldTrader24 10 vehicule
AplicațieInstalează