LEPAS L4 este un SUV compact lansat la nivel global în 2026 ca model cheie în extinderea internațională a LEPAS. Vine cu motoare convenționale pe benzină și o versiune electrică, echipare digitală serioasă și spațiu interior competitiv — iar LEPAS a numit piețele din Europa Centrală printre teritorii prioritare pentru 2027.

Fapte cheie pe scurt

  • Stare: în vânzare (premieră mondială 3 martie 2026; comunicat oficial LEPAS).
  • Premieră mondială: 3 martie 2026 (cină de lansare oficială, Johannesburg).
  • Lansare pe piață (ECE): LEPAS a anunțat intrarea în Cehia, Ungaria și Slovacia în S1 2027; România listată pentru 2027 cu Materom ca importator și un showroom în Sibiu; Polonia și statele baltice: nu s-au găsit anunțuri oficiale.
  • Prețuri de retail publicate doar pentru Africa de Sud: L4 Amur ZAR 299.900; L4 Javan ZAR 369.900; L4 Pantera ZAR 419.900.
  • Grupuri motopropulsoare: ICE 1.5 atmosferic (80 kW), ICE 1.5 T turbo (108 kW, 225 Nm) și o derivată BEV pentru export/variantă electrică (raportat 160 kW).
  • Autonomie BEV raportată în unele materiale: 500 km (NEDC); autonomie WLTP/Europeană și capacitatea bateriei nu au fost publicate.
  • Dimensiuni: Lungime 4.406 mm; Ampatament 2.700 mm; portbagaj 458 / 1.284 L (scaune sus/pliate).

Versiuni și specificații tehnice

Versiune Tip grup motopropulsor Putere Motor / baterie Consum / autonomie
L4 Amur (ICE) Benzină (ICE) 80 kW @ 6.300 rpm Benzină 1.5 L aspirat natural Consum mixt 6,9 L/100 km; CO2 159 g/km
L4 Javan / L4 Pantera (ICE turbo) Benzină (ICE) 108 kW @ 5.500 rpm Benzină 1.5 T (turbo) Consum mixt 7,0 L/100 km; CO2 159 g/km; 225 Nm (2.000–4.000 rpm)
L4 EV (BEV) Electric cu baterie (BEV) 160 kW (raportat) Capacitate baterie nepublicată pentru Europa Raportat 500 km (NEDC); autonomie WLTP/Europeană nepublicată

Design și interior

LEPAS prezintă L4 ca un SUV compact cu ambalare competitivă în clasă: un ampatament de 2.700 mm și portbagaj de 458 L (1.284 L pliat) promit spațiu util pentru cabină și bagaje. Elemente interioare evidențiate de LEPAS includ un ecran central de 13,2 inch 2K; echipările superioare listează încărcare wireless 50 W și acoperire extinsă cu camere.

Tehnologie și condus

L4 este oferit pe platforma Intelligent LEX a LEPAS cu multiple derivate: două motoare pe benzină (1.5 NA și 1.5 T) și o variantă electrică pentru export. Pachetul de siguranță/asistență și echipările de confort menționate în materialele LEPAS includ un sistem de camere surround de 540° și un pachet cuprinzător de proprietate în unele piețe (exemplu: termeni de garanție și service pentru Africa de Sud listați în materiale regionale).

Prețuri și lansare pe piață în Europa Centrală și de Est

Prețurile oficiale de retail pentru Europa nu au fost încă publicate. LEPAS a anunțat planuri de intrare în Cehia, Ungaria și Slovacia în prima jumătate a anului 2027 (anunțul companiei sindicat 29 oct 2026). România are un importator (Materom) și un showroom în Sibiu, iar L4 este listat ca planificat pentru România în 2027; nicio dată de lansare în România sau prețuri de retail pentru L4 nu au fost publicate. Polonia și statele baltice: nu s-au localizat date oficiale de lansare sau anunțuri de distribuitor pentru LEPAS.

Preturi de retail publicate sunt disponibile doar pentru Africa de Sud: L4 Amur de la ZAR 299.900; L4 Javan ZAR 369.900; L4 Pantera ZAR 419.900.

Ce înseamnă L4 pentru cumpărătorii și dealerii din ECE

Pentru cumpărătorii din piețele anunțate (Cehia, Ungaria, Slovacia, România), L4 aduce un pachet mainstream de SUV compact cu opțiuni pe benzină și BEV și o listă generoasă de echipamente la lansare în alte regiuni. Lansarea LEPAS semnalează competiție nouă la vânzări și post‑vânzare pentru mărcile existente, dar prețurile locale exacte, nivelurile de echipare și dimensiunea rețelei de dealeri în fiecare țară ECE nu au fost încă publicate de LEPAS.

Competitori

LEPAS nu a publicat o listă oficială de competitori pentru L4 în materialele sale; poziționarea comparativă în ECE față de SUV‑urile compacte mainstream locale nu a fost specificată.

Întrebări frecvente

Când apare LEPAS (Chery Group) L4?

L4 a avut premiera mondială pe 3 martie 2026. LEPAS a anunțat intrarea în Cehia, Ungaria și Slovacia în S1 2027; România este listată pentru 2027, dar datele exacte de lansare pe țări în Europa nu au fost încă publicate.

Cât costă LEPAS (Chery Group) L4?

Prețurile de retail pentru Europa nu au fost publicate. Există prețuri publicate pentru Africa de Sud: L4 Amur ZAR 299.900; L4 Javan ZAR 369.900; L4 Pantera ZAR 419.900.

Ce autonomie are LEPAS (Chery Group) L4?

O valoare BEV de 500 km pentru L4 este raportată în unele materiale de piață folosind NEDC; autonomia WLTP/Europeană și capacitatea bateriei pentru Europa nu au fost publicate de LEPAS.

Ce motoare și puteri sunt disponibile?

LEPAS listează un benzinar 1.5 L aspirat natural (80 kW) și un benzinar 1.5 T turbo (108 kW, 225 Nm) plus o variantă BEV raportată de 160 kW pentru export/derivate electrice.

Care sunt dimensiunile și capacitatea portbagajului L4?

LEPAS listează L4 cu lungime 4.406 mm, lățime 1.820 mm, înălțime 1.635 mm, cu ampatament 2.700 mm și portbagaj 458 L (scaune spate sus) / 1.284 L (scaune pliate).

Va fi construit L4 în Europa Centrală și de Est?

LEPAS nu a anunțat nicio fabrică de producție în ECE pentru L4; detalii despre fabrici nu au fost publicate în materialele furnizate.

Ce garanție și suport post‑vânzare oferă LEPAS?

Materialele regionale LEPAS pentru Africa de Sud listează un pachet cuprinzător de proprietate (exemplu: garanție vehicul 5 ani / 150.000 km și garanție motor 10 ani / 1.000.000 km pentru primul proprietar plus planuri de service). Termenii de garanție/post‑vânzare pentru Europa nu au fost publicați.

LEPAS L4 este un vehicul electric; cititorii vor căuta anunțuri pentru vehicule electrice →

Stare: 2026-11-05. Această pagină este actualizată de îndată ce producătorul publică informații noi.